Lassú a laptopja? Ezeket az alkatrészeket érdemes fejleszteni
Manapság a laptopok élettartama jelentősen meghosszabbodott, köszönhetően az egyre erősebb és korszerűbb alkatrészeknek. Ennek ellenére idővel előfordulhat, hogy egy régebbi gép teljesítménye elmarad a modern igényektől. Az ilyen esetekben a laptop bizonyos alkatrészeinek fejlesztése nemcsak költséghatékonyabb megoldást jelenthet, mint egy új készülék vásárlása, de évekkel meghosszabbíthatja a gép hasznos élettartamát.
Central PC - Laptop blog
2024-ben már találkozhatunk moduláris laptopokkal, mint például a Framework, amelyek lehetőséget adnak szinte bármely komponens egyszerű cseréjére. Ezek azonban egyelőre kevésbé elterjedtek, illetve hazánkban nem elérhetőek. A hagyományos laptopoknál is akad azonban néhány olyan alkatrész, amelyek cseréje vagy bővítése megoldható, és látványos javulást eredményezhet.
A leggyakrabban fejleszthető alkatrészek közé tartozik a memória (RAM), amely több futó program esetén javítja a gép teljesítményét, valamint az SSD-meghajtó, amely a régi, lassabb HDD-khez képest jelentős gyorsulást hozhat. Az akkumulátor cseréje szintén népszerű megoldás, különösen, ha a laptop már nem bírja a napi munkavégzést egyetlen töltéssel.
Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy nem minden gyártó támogatja az egyszerű, könnyű bővítést. Gyakran integrálják (forrasztják, speciális átalakító szükséges a bővítéshez, esetleg ragasztást használnak) az alkatrészeket, így azok cseréje csak szakértői segítséggel lehetséges.
Ha pedig laptopja már nem felel meg az elvárásainak, a kora vagy bővíthetetlensége révén, érdemes lehet elgondolkodni egy új vagy egy használt (üzleti) készülék beszerzésén. Ezek a modellek nemcsak könnyebbek és gyorsabbak, de energiatakarékosabbak is, így hosszú távon gazdaságosabb befektetést jelenthetnek.
Ezeket a komponenseket nagy eséllyel nem tudja cserélni egy szerviz sem
A laptopok cserélhetőségi lehetőségeit jelentősen korlátozza a kis méretbe sűrített nagy teljesítményű komponensek rendszere. A processzor (CPU) és grafikus vezérlő (GPU) cseréje 2024-ben továbbra is csak a legritkább esetekben valósítható meg. A piacon található modellek kevesebb mint 1-2%-a kínál ilyen lehetőséget, és ezek gyakran prémium árazású készülékek.
Bizonyos esetekben már a memória (RAM) is alaplapra forrasztva található meg – főként az olcsóbb eszközök esetében, az ügyfél, ha szerencsés, akkor még egy üres slot (szabad hely) található a laptopon.
Az ilyen technológiai sajátosságok miatt a vásárlásnál különösen fontos előre felmérni az adott eszköz későbbi fejleszthetőségi lehetőségeit, mivel sok esetben ezek alapvetően meghatározhatják a laptop élettartamát és hosszú távú használhatóságát.
A laptop memóriájának cseréje és bővítése
A legtöbb laptop memóriája cserélhető, ami általában SO-DIMM formátumú modulokat jelent. A PC-k világához hasonlóan itt is a DDR4 és DDR5 generációk terjedtek el, és bár a DDR4 memóriák ma már rendkívül kedvező áron elérhetők, érdemes figyelembe venni az adott laptop kompatibilitási korlátait. A gyártók rendszerint a felhasználói kézikönyvben tüntetik fel a foglalatok számát és a támogatott maximális memóriakapacitást.
Fontos, hogy elkerüljük az órajelek vagy különböző gyártók moduljainak keverését, mivel ezek kompatibilitási vagy stabilitási problémákat okozhatnak, ezért mindenképp érdemes szervizes segítséget igénybe vennünk, hiszen a RAM bővítésével jelentősen növelheti a rendszer teljesítményét. A RAM kompatibilitási probléma leginkább a Gamer kategóriát, a játékosoknak tervezett laptopokat érinti, de bizonyos üzleti modellek is érintettek.
Manapság, amikor a modern alkalmazások és operációs rendszerek egyre több memóriát igényelnek, a fejlesztés különösen indokolt. Egy 8 GB-ról 16 GB-ra történő bővítés például látványos gyorsulást hozhat a multitasking, valamint a memóriaigényes feladatok, például képszerkesztés vagy programozás során. Ez egy olyan fejlesztés, amely viszonylag alacsony költséggel érhető el, miközben hosszabb távon biztosítja laptopja megfelelő teljesítményét.
A háttértár: érdemes fejleszteni?
A laptop háttértáránál legtöbb modell SATA- vagy M.2-csatlakozóval rendelkezik, akárcsak az asztali gépek. Ez különösen akkor lehet fontos, ha az adott gépben még egy lassú, 5400 rpm-es HDD működik. Egy SSD-re történő váltás nemcsak az indítási időt gyorsítja fel, hanem a teljes rendszer- és programhasználati élményt is jelentősen javítja. Ez a fejlesztés nemcsak hosszú évekkel növelheti meg a laptop élettartamát, hanem az operációs rendszer és a játékok teljesítményén is azonnal észrevehető javulást eredményezhet. Az SSD-re történő áttérés az egyik legegyszerűbb és leghatásosabb fejlesztés, amely teljesen új életet lehelhet még egy régebbi laptopba is.
Mindig ellenőrizni kell a laptop kompatibilitási lehetőségeit (pl. foglalatok típusa, maximum tárhelykapacitás), hogy elkerüljük a nem megfelelő alkatrészek beszerzését. Nagyon gyakori probléma, hogy nem szervizben cserélt M.2-es meghajtók már csak a sebességük és a laptop belső szűk kialakítása révén túlmelegszenek és ezzel állandó hibákat (fagyás, akadozó rendszer) okozhatnak. Itt érdemes lassabb meghajtót választani, vagy utólagos hűtési metódust alkalmazni a probléma megelőzése végett.
Pont ezért, hogy az utólagos bővítések teljesítmény növelő hatását ki tudjuk használni, nagyon fontos a laptop rendszeres (évenkénti) belső tisztítása (por eltávolítás, hővezető paszta vagy lap cseréje. A túlzott meleg sok esetben már rövid időn belül is károsítja az alaplapon található modulokat, mint a VGA és egyéb chipek melyek a melegedő alkatrészekkel kapcsolatban állnak. Sajnos amikor már a tüneteket észleljük (pld: fekete képernyővel indul a laptop, hosszabb használat közben felvillanó csíkok jelennek meg a kijelzőn, vagy már nem telepíthető a videokártya meghajtóprogramja, illetve bekapcsolás után rögtön "kékhalállal" megfagy), olyankor már késő, a javítás általában már nem gazdaságos.
A hálózati chip (Wifi – Bluetooth modul)
A hálózati chip cseréje is gyakran lehetséges a laptopok esetében, ami különösen akkor hasznos, ha a régebbi Bluetooth vagy Wi-Fi szabványokat használ a készülék. Bár nem olyan hangsúlyos, mint a memória vagy háttértár fejlesztése, előnyös lehet egy Wi-Fi 4-ről Wi-Fi 6-ra való frissítés, amely jelentősen javíthatja a hálózati sebességet. Az újabb Bluetooth verziók pedig stabilabb és gyorsabb kapcsolatot biztosítanak. A Wi-Fi és Bluetooth chip jellemzően egyetlen bővítőkártyán található, így a fejlesztés mindkét technológia frissítését magában foglalja. Viszont itt is felmerül a megfelelő foglalat kérdésének a kompatibilitási problémája.
A három fejlesztési lehetőség közül az egyik legnagyobb különbséget egy HDD -> SSD csere jelentheti, ami szinte azonnal észrevehető javulást eredményez minden felhasználó számára, legyen szó gyorsabb indításról vagy programok futtatásáról. A memória bővítése is fontos lépés, főként akkor, ha erőforrás-igényes alkalmazásokkal dolgozunk, hiszen sosem lehet elég RAM. A hálózati chip cseréje szintén hasznos lehet, főleg, ha gyorsabb internetkapcsolatra vagy stabilabb Bluetooth kapcsolatra van szükség, de ez inkább a kiegészítő fejlesztések közé tartozik.
Forduljon hozzánk bizalommal, hogy partnerként segíthessünk!
A Central PC számítógép és laptop szerviz a karbantartási és támogató szolgáltatások teljes portfólióját biztosítja.
7632 Pécs, Kertváros, Nagy Imre út 32.
(bejárat a Melinda utca felől)
számítógép szerviz, laptop szerviz, laptop javítás